Trampolíny nejsou jen pro námořníky, piloty a kosmonauty

Trampolíny pro námořníky https://www.goodjump.cz/trampoliny-pro-namorniky, piloty vojenských letounů a pro vybrané astronauty kosmického programu jsou jen některé z příkladů praktického využití tohoto náčiní vzhledem k tomu, jaké možnosti nabízí, a čeho lze s ním docílit. Mohli bychom si o trampolínách a jejich působení něco povědět.

trampolína s ochrannou sítí

Orientace v prostoru – odrazy od pružné podložky a létání vzduchem vytváří pro každého zvláštní podmínky, s nimiž se při běžném pohybu v životě nesetkáte. Podobá se tomu i houpání na houpačce. Jakmile ztrácíte pevnou půdu pod nohama, mysl dostává více podnětů a ve snaze koordinovat polohu a ukotvit se v prostoru, což znamená zbystření smyslů a uvědomění si „tady a teď“.

Soustředěnost – na prostorovou orientaci navazuje soustředěnost, kdy lépe vnímáte sami sebe, své vlastní tělo a pocit sounáležitosti s vaším okolím. Vnímáte, že jste jen součástí většího celku, a to vám umožní více se zklidnit i meditovat. Soustředěnost perfektně umocní uvolněné endorfiny (tzv. hormony štěstí), které provází každý vhodný tělesná pohyb.

Uvolnění – stres je jednou z největších a nejobávanějších příčin veškerých problémů lidstva a většiny civilizačních chorob. Vyvolává jej nadměrné množství negativních stimulů a tím pádem příliš mnoho stresových hormonů v nadledvinkách (adrenalin, kortizol, noradrenalin atd.). Hormony musí být v rovnováze, a abychom toho dosáhli, znamená to nejen omezit kávu či alkohol a zařadit např. adaptogenní byliny, jako je Ženšen, ale i vhodně se hýbat. Trampolíny jsou proti stresu perfektní zbraní, napomáhá tomu i chvilkový stav beztíže, k němuž dochází ve fázi obratu po výskoku, těsně před dopadem.

bosý chlapec na trampolíně

Správné držení těla – nevinné hopsání na trampolínách posiluje mnoho svalových partií, což udržuje správné držení těla, ale na něco se přece jen zapomíná, přitom je to rovněž důležité. Posilování klenby chodidel při skákání naboso. Svalstvo chodidel posílíme buď bosonohou chůzí v přírodě, anebo třeba právě na trampolíně. Správné vyklenutí příčné i podélné klenby je podmínkou pro správné zakřivení páteře, správnou funkci kloubů dolních končetin a rovněž i pro optimální funkci vnitřních orgánů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup