Jak přežít letní vedra v autě?

Letní horka, kdy teploty sahají až ke 40 stupňům, jsou pro všechny nepříjemné a vyčerpávající. Máte pocit, že horku nelze uniknout. A pokud po celém dni práce nasednete do rozpáleného auta, tyto pocity se ještě zhoršují. Pobyt v rozpáleném autě může být až vašemu zdraví nebezpečí, proto je důležité ho ochlazovat. Jak ale na to?

auto

Nejúčinnější a nejsnadnější řešení je klimatizace. Ne každý má to štěstí, že ji v autě má. Pokud ji ale máte, přes léto určitě najdete pro ni využití. Jen si dejte pozor s přílišnou intenzitou. Někteří lidé jsou na klimatizaci citlivý, a pokud jsou jí dlouho vystaveni, mohou to odnést nachlazením, bolestí hlavy, zubů nebo třeba ucha. Před létem se taky ujistěte, že je vaše klimatizace v pořádku. Jednou za čas se musí vyčistit a doplnit kapalinou, což vám provedou v odborném servisu. Někdy se klimatizace zastaví a je nutná větší oprava, třeba výměna klima kompresoru. Pokud máte auto typu Golf VI., můžete použít zánovní díl 1k0820808b.

Jestliže nemáte klimatizaci, nezbývá vám nic jiného než cestou otevřít okýnka. Pokud vaše auto ale stálo celý den na slunci, nebude to mít až tak kýžený efekt. Při velké rychlosti dělají otevřená okýnka hluk a nepříjemný průvan, při popojíždění v koloně zase téměř nepocítíte, že do auta proudí nějaký vzduch.

auto

Pořiďte si alespoň přenosné malé větráčky, které lze připnout na mřížky na vaší palubovce. Alespoň pocitově tak dojde k ochlazení okolního vzduchu. Nezapomínejte také na pitný režim. Mějte u sebe stále láhve s vodou, případně neváhejte zastavit na nejbližší benzínové pumpě a tekutiny si doplnit.

Naplánujte si dopředu cestu, zvláště, pokud jedete někam, kde to úplně neznáte. Pokud zabloudíte, zbytečně si prodloužíte dobu jízdy po sluníčku. Snažte se také dopředu se podívat na možnosti parkování, až budete v cíli. Vždy vybírejte, pokud možno takové parkovací místo, které bude po většinu dne schováno ve stínu. Nejideálnější jsou pro tyto účely podzemní garáže.