Severská filmová zima

Ze Zlína se tedy severské filmy stěhují do Prahy. Loňský Zlín to má za sebou a nyní se musí seveřané předvést v naší stověžaté matičce. Co všechno bude k vidění a kdo přesně pořádá a kdo to zahájí?
vstupenka do kina
Festival zahájí ve čtvrtek 8. února 2018 velvyslankyně Finska Helena Tuuri, a k vidění bude dvacet osm filmů. Samé osmičky, a to ještě bude vylosováno osm diváků. Oficiálního pořadatele uvádím výše. Vše se děje za finanční podpory jisté společnosti Czech Republic s.r.o., Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy, Magistrátu města Brna a ambasád severských států.
Diváci uvidí starší snímky, ale také osm novinek. Budou zde komedie, ale také dramata. Z nich je to například dánské drama baletky, které je diagnostikováno poškození kyčlí (Darling), nebo norské drama Z balkonu. Tak trošičku sci-fi bude snímek Útěk do budoucnosti, nebo příběh dívky propuštěné z vězení (Nepřestávej snít). 
opona v kině
Severské země nejsou jen Norsko, Švédsko, Finsko a Dánsko. Patří sem také země pobaltské. Uvidíme například estonský film Hrdinové, což je taková retro komedie, a Třídní sraz po estonsku. Toto by měl být remake dánského snímku. A na závěr ještě budu jmenovat litevský snímek Výletnice, který je o desetileté dívce, které se povedlo uprchnout z deportačního vlaku.
Z trochu jiného soudku bude finský snímek, který trochu zavadí o sex. Jmenuje se Na věčné časy a je o době, kdy do finského městečka zavítala sexuální revoluce.
Všechny filmy budou opatřeny více barevnými titulky pro sluchově postižené publikum. V Ostravě, Brně a Praze navíc budou ve snímku i titulky anglické.
Myslím si, že je rozhodně z čeho vybírat. Příznivce každého žánru něco přiláká. Severská filmová škola dává dobré výsledky, a zcela určitě zaujme hodně diváků. Z mé strany nezbývá, než vám popřát abyste sehnali vstupenky bez obtíží a popřát vám nikým nerušenou podívanou.