Jak správně (ekologicky) nakupovat jídlo?

1.       Nákupní seznam je základ

Prvním krokem k úspěchu je nákupní seznam. Pokud je pro Vás samozřejmostí, výborně. Spousta lidí ho ale nepoužívá, a tak se dostávají do situací, kdy stojí v obchodě a neví, co koupit. V horším případě nakoupí všechno, co by mohli potřebovat. Doma potom vyhodí vše, co nakonec nepoužili. To se Vám s nákupním seznamem stát nemůže. Když si doma vyšetříte chvilku, popřemýšlíte u ledničky a napíšete si, co vlastně doopravdy potřebujete, v obchodě už nebudete mít problém.

afričanka po nákupech

2.       Moje vlastní taška

S sebou na nákup si vezměte tašku, do které si potraviny uložíte. Nejlepší je opakovatelně použitelná. Zabráníte tak zbytečnému tvoření odpadu, pokud byste tašku pokaždé vyhodili. Dobré je taky nepoužívat igelitové sáčky na ovoce nebo pečivo. Můžete je jednoduše nahradit sáčky látkovými nebo tylovými, které jsou dnes všude na trhu. Když máte dost odvahy a jste zruční, ušijte si nějaký sami, třeba ze staré záclony.

regály s nápoji

3.       Výběr správného obchodu a produktů

Kam do obchodu? Jednou z možností je využít v dnešní době velmi rozšířený internetový obchod, tzv. „e-shop“. Pak nemusíte chodit vůbec nikam a vše vyřídíte z pohodlí domova. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jaký dopad to má na naši planetu? Přes e-shop jdou objednat produkty z velké dálky a než se k Vám takové zboží dostane, docela výrazně znečistí životní prostředí nás všech. I v případě, že si objednáte něco ve Vaší blízkosti, není to úplně ideální, protože produkt musí být zabalen, aby se neponičil, a už je tady zase jeden zbytečný obal navíc.

Asi nejvíce ekologické je nakupovat v bezobalových prodejnách, kam si přinesete vlastní nádobu, do které si produkt uložíte. Další možností je nákup na malých farmách nebo trzích, kde jsou potraviny čerstvé, nebalené a nedováží se z cizích zemí. Pokud jdete do běžného kamenného obchodu, vybírejte mezi výrobky takové, které jsou vyrobeny v ČR a nejsou zabalené do množství obalů, ideálně ty, které jsou bez obalu.

Nakupujte radši častěji a méně, abyste předešli vyhazování jídla, které nespotřebujete. Vaším nákupem alespoň částečně pomozte Zemi, aby si odpočinula. Přeji Vám moudré nakupování…