Jak velký by měl být náš byt?

Koupě vlastního domu či bytu je rozhodně vzrušující záležitostí. Je to šance na nový začátek, kdy každý člen rodiny má možnost si svůj prostor zařídit tak, aby se mu co nejvíce líbil. Avšak ještě předtím, než ke koupi dojde, musíme najít ten pravý. A jednou z věcí, na které velmi záleží, je jeho velikost.

 

Zde je nutné postupovat uvážlivě. V první řadě jsou zde samozřejmě naše finanční možnosti – čím větší byt, tím více za něj zaplatíme. A vzhledem k prudce rostoucím cenám nemovitostí je jasné, že právě finance mohou být pro mnoho z nás limitujícím faktorem.

 

typický obývací pokoj v bytě.

 

Ovšem co v případě, že peníze nejsou problém? Pak jsou zde další věci, které je potřeba uvážit. Jednou z nich je i počet členů domácnosti. Zde platí jednoduchá přímá úměra, tedy čím více členů, tím větší plocha je potřeba. Ideální situace je, kdy má každý z nich vlastní pokoj, avšak to není vždy možné. Vždy by však měl mít alespoň kout, který je jen jeho.

 

Samozřejmě navzdory výše uvedenému naprostá většina z nás touží po co největším bytě. Avšak to rozhodně není vždy to nejlepší řešení, a to nejen z finančního hlediska. Je nutné si mimo jiné také uvědomit, že větší prostor vyžaduje větší údržbu. A jen málokomu se chce trávit například celé odpoledne uklízením.

 

řešení pro malé prostory

 

Jednoduše řečeno, v ideálním případě je vhodné zvolit takovou velikost, která je co nejmenší, avšak stále ještě dost velká na to, aby se tam nikdo necítil stísněně. Pokud například bydlíme sami, pak byt typu 1+1 může naprosto vyhovovat, zvláště pokud trávíme celý cen v zaměstnání. V případě čtyřčlenné rodiny to však ideální řešení rozhodně není.

 

Je jasné, že v naprosté většině případů bude nutný určitý kompromis, především kvůli financím, nehledě na to, že se nám jen zřídkakdy podaří najít skutečně po všech stránkách ideální nemovitost. Přesto bychom se měli snažit svému cíli přiblížit tak, jak je to jen možné. Jen tak totiž budeme v novém domově skutečně spokojeni.