Kdy je bezpečné předjíždět

Je smutnou pravdou, že na silnici se nesetkáváme jen s ohleduplnými řidiči. Mnohdy se také stane, že před námi jede někdo nezkušený, kdo raději volí nižší rychlost, zatímco my pospícháme. V takovém případě jej budeme pravděpodobně chtít při nejbližší příležitosti předjet. Zde je však potřeba zachovávat velkou opatrnost. Předjíždění koneckonců patří k tomu nejnebezpečnějšímu, co můžeme na silnici dělat. Je tedy jen pochopitelné, že při tom musíme dodržovat určité zásady bezpečnosti.

 

Některé z nich jsou dokonce dány zákonem. Například je zakázáno předjíždět na plné, či dokonce plné dvojité čáře. Ta bývá umístěna většinou v nepřehledných úsecích a zatáčkách. Avšak ať už je její umístění jakékoliv, vždy platí, že pokud ji vidíme, musíme se za všech okolností držet svého pruhu.

 

značká zákaz předjíždění

 

Ovšem čáry, ať už plné nebo přerušované, nenajdeme zdaleka všude. Někde jsou již prakticky neviditelné, jinde, především na silnicích nižších tříd, nejsou vůbec. Zde nám pak nezbývá, než se spolehnout na svůj vlastní rozum.

 

V první řadě bychom samozřejmě měli vyhodnotit přehlednost úseku. Čím dále vidíme, tím lépe. Dlouhá, rovná silnice, ideálně z kopce, kde vidíme bez přehánění kilometry před sebe, je pro předjíždění nejideálnější. Naopak prudké serpentiny jsou místem, kde bychom se o to pokoušet v žádném případě neměli.

 

osobní auto předjíždějící autobus

 

Pokud jsme si tedy jisti, že vidíme dostatečně daleko před sebe, zbývá nám ještě zkontrolovat provoz. V první řadě se samozřejmě přesvědčíme, že se k nám ve vedlejším pruhu neblíží protijedoucí vůz. V takovém případě pochopitelně předjíždět nemůžeme. V případě, že je cesta volná, máme napůl vyhráno.

 

Ještě je totiž nutné zkontrolovat zpětné zrcátko. I řidiči jedoucí za námi mohou mít stejný nápad. Je tedy nutné se přesvědčit, zda nesignalizují předjíždění. Teprve v případě, že nikoliv, případně pokud za námi nikdo nejede, se do toho můžeme pustit. Jistě, je to poněkud komplikované, avšak musíme mít na paměti, že jde o naši bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků provozu. A ačkoliv auto se dá nahradit, život nám už nikdo nevrátí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup